Bachata

Na rozdiel od salsy sa vám pri bachate hlava bude točiť značne menej, isteže v závislosti od toho s kým tancujete a čo pijete. Oboje je tu veľmi dôležité.

Je to jednoduchší tanec než salsa – v Dominikánskej republike na vidieku (odkiaľ pochádza) sa jeho základný krok tancoval do štvorca, no u nás sa tancuje už len viacmenej po línií. Čím jednoduchšie, tým lepšie sa dá vychutnávať pohyb a zvodnosť daného okamihu.

Bachata, inšpirovaná bolerom, bolo dlho neoficiálne zakázaná v rádiách a televízií, iba Radio Guarachita v tom čase nedalo na zlé jazyky a hralo ako jediné túto hudbu naďalej. Hudbu, kde žiaľ hudobníci zapíjajú alkoholom v najbližšom bare. Texty rozprávajú príbehy, ktoré sú o láske, sexe, peniazoch, moci, plné dvojzmyslov, zamaskovaných správ, sklamaní. Neexistuje iba inštrumentálna bachata.

Tým že pochádza z “barrios” tak bola vnímaná vtedajšou vyššou vrstvou vulgárne a násilne. Gitaru si mohol dovoliť vtedy takmer každý, akokoľvek chudobný a keď sa na ňu naučil hrať, mohol si tým dodatočne privyrobiť, či byť pozvaný na miestne zábavy, kde bolo vždy dosť jedla i pitia. Brnkanie sa stalo pre túto hudbu úplne charakteristickým. Trochu ako blues, ale vy nesmiete byť smutný, niekedy je výhoda nerozumieť textu, alebo aspoň naň nebyť sám.

A v tom je bachata práve ideálna, v nej je všetko bližšie a pomalšie než v salse. Držanie závisí od toho ako blízko si partnera chcete pustiť k telu, na párty sa často používa zatvorené držanie, ale existuje aj otvorené, či ich kombinácia.

Dobré veci si cestu nájdu a bachata nechýba takmer na žiadnej salsa párty, všetko sa počas nej ukludní a zasníva. Ak sa začnete pri jednoduchých krokoch predsalen nudiť, otvára sa čoraz viac kurzov zameraných na footwork, prípadne trochu zložitejšie figúry, čím môžete ohúriť a získať ešte o trochu viac pozornosti. Ak nie, stále ste nedaľeko od baru.

O jej populárnosti svedčia aj rôzne nové formy ako napríklad bachatango, ktoré spája kroky západného štýlu bachaty a tanga – výkopy, dlhšie pauzy…

Inou ešte senzuálnejšou fúziou je zouk bachata. V zahraničí sa tancuje napríklad aj bachata rueda, kde tancujete v kruhu a meníte neustále partnera podobne ako v známejšej forme rueda de casino. Každoročne sa organizujú festivaly, kde bachata zastáva jednu zo stálych popredných pozícií medzi romantickými tancami.

Comments

comments

Chica
Chica
Tancujem rovnako ako píšem. Veľa si vymýšľam, kombinujem čo sa dá aj nedá. Dobre sa zabávam a keď mi hrá pri tom hudba, ešte lepšie, potom aspon menej počut ako faloše si nahlas spievam.