Kizomba

Tlmené svetlá, páry tancujúce zväčša v tesnom držaní, chytlavá rytmická hudba s výraznými basovými tónmi. To ako prvé padne človeku do oka a ucha keď vstúpi na parket, kde sa tancuje kizomba.

“Kámo, fakt že dobrá hudba”, hovorí Juro. “Som netušil, že latino sa dá počúvať.”, pokračuje. Odpovedám: “To nie je žiadne latino, ale kizomba”.

Kizomba je jeden z najpopulárnejších tancov na Slovensku. Pochádza z Angoly. V jazyku Kimbundu znamená párty. Podľa wikipédie vznikla v roku 1980. Vyvinula sa z tradičnej semby. Bola inšpirovaná zoukom a hudbou z karibských ostrovov. Na rozdiel od semby má pomalší rytmus a romantický nádych. Zväčša je spievaná v portugalčine. Angola kedysi patrila do Portugalských dŕžav.

“Hmmmmmm, kde sa todá naučiť?”, pýta sa po chvíly. “Nie je problém, v Bratislave je viacero škôl kizomby.”, odpovedám.

Na našom webe nájdete zoznam škôl kizomby. Po zvládnutí základov je čas vyraziť na festivaly a tam sa naučiť pár nových vecí a zoznámiť sa s ľudmi, ktorý taktiež prepadli kizombe.

Nasledovala otázka, ktorú som čakal:”Ako si sa k tomu dostal Ty?”
“Bolo to pred pár rokmi. Chodil som na kurzy salsy do La Fiesty, myslím druhý mesiac. Zakecal som sa s kámošmi a zostal do ďalšieho kurzu ako divák. Nasledujúci kurz nebol salsa ale kizomba. Hudba bola úžasná, tanec uplne iný ako salsa… Viac pocitový… Vtedy som sa rozhodol. Budem pokračovať v salse a ako náhle zvládnem aspoň jej základy, pôjdem na kizombu. A tak sa aj stalo.”

Každí ma rád čosi iné. Niekto teplo, iný zimu. Niekto rád tancuje sólo, niekto má rád polku. Kizomba je iná. Je o prepojení tanečníkov s hudbou, so zemou, so svojou partnerkou.

Po chvíly sa spýtal: “Hovoril si, že salsa sa delí na líniu, kubu a ešte čosi, nepamätám. Kizoma je na tom rovnako?” Zamyslel som sa: “Nóóó, takto. Neviem či Ti dám presnú odpoveď, ale ja by som to rozdelil na 3 tance: Sembu, Kizombu a Tarraxinhu.”

Semba je najrýchlejšia, možno najtemperantnejšia a najstaršia. Je veľmi tradičná a energická. Umožnuje tanečníkom na parkete sa “predviesť”. Vyžaduje najviac priestoru a obsahuje rozličné až akrobatické prvky.

Kizomba je asi najrozšírenejšia. Dá sa tancovať veľmi príjemne, voľne, pohodovo. Ale aj veľmi senzualne ak to obaja partnery chcú.

Tarraxinha. To je kapitola sama o sebe. Niekto ju označuje ako sex na parkete. Dá sa však tancovať aj ináč, veľmi energicky a akčne.

Na záver malá ukážka kizomba, semba a na záver tarraxinha.

Ak sa Vám kizomba, semba či tarraxinha zapáčili, neváhajte a pustite sa do nej. Život jepríliš krátky na to, aby ho človek trávil pre PC alebo TV.

Comments

comments

František
František
Už je to pár rokov, čo tanec vstúpil do môjho života a stal sa jeho nedeliteľnou súčasťou.