Argentínske tango

Vášeň, Buenos Aires, horúce noci, tesný kontakt, zmyselnosť, tanec. To a mnoho iného sa nám vynára v hlave, keď začujeme spojenie slov argentínske tango.

Tango, zrod

„Tango sa narodilo na periférií, v baroch, kaviarňach, v bordeloch. Jeho otcom bol smútok a matka vášeň“

Pôvod tanga sa stráca v hmlách, v dobách, keď ešte neexistovali presné záznamy. Odhaduje sa, že vzniklo niekdedy koncom druhej polovice 19 storočia v Argentínskom Buenos Aires. V tej dobe sa do argentíny valila vlna prisťahovalcov z Európy, Afrinky a Ameriky. Buenos Aires malo v roku 1869 okolo 180 000 obyvateľov. V roku 1914 tu žilo takmer 1,5 milióna ľudí.

Prišli za prácou a nádejou. Boli to zväčša muži, mali málo peňazí. Chceli zbohatnúť a vrátiť sa domov, alebo priviezť svoje rodiny do novej vlasti. Podarilo sa to málokomu. Po práci popíjali a oddychovali v miestnych baroch. Ich jazyk, kultúra a hudba sa začali miešať. Waltz, habaneras, černšské rytmy, smútok za domovom, nádej, túžba a dalšie ingrediencie sa varili na jednom mieste.

„Muž a žena sa objímu, spolu kráčajú a uvidíme, čo sa stane“

Samotné slovo „tango“ môže mať viaceré významy. Etymológovia sa nevedia zhodnúť. Možno pochádza z portugalského či latinského tanguere – dotknúť sa, alebo prišlo z afriky a znamená uzavretý priestor. Našiel som aj, že slovo tango sa prvý krát vyskytlo na Kanároch a znamenalo „miesto kde stretávajú černosi, bubnujú a tancujú“. Možno znamená…

Hudba

Tango sa hrá buď 2/4 alebo 4/4 tempe. Je pre neho typická „orquesta típica“ zložená 2 viol, flauty, piana, basy a aspoň 2 akordeónov. Niekedy sa k nej pridávajú gitara alebo klarinet. Hudba môže byť čisto inštrumentálna, ale nie je to podmienkou.

argentinske tango

Tanec

„Rôzne držanie, rôzne štýly, improvizácia“

Tango žije v mnohých regiónoch a každá krajina v ňom niečo zanechala. Existuje viacero spôsobov tanečného držania. Môže byť otvorené, kde sa tanečníci dotýkajú len rukami. Taktiež môže byť uzvreté (ako objatie), kde sú ich telá prepojené. Alebo čokoľvek medzi tým.

Keď sa pozerám na tancujúci pár, pripadá mi ako keby sa kĺzali po ľade. Pohyb odráža emócie a rýchlosť hudby, nohy sa dvíhajú len niekoľko centimetrov nad zem. Improvizácia a precítenie hudby, to je tango. Samozrejme, existujú určité charakteristické prvky ako caminar (chôdza), cruce (kríž), ganchos (háky), giros (otočky), contragiros (otočky opačným smerom), qubradas (prestávky), ochos, boleos, sacadas, cortez a iné. Pre účely výuky existujú aj jednoduché figúry (figura básica) obsahujúce zväčša jeden prvok. Improvizačný charakter podtrhuje aj absencia jednotného základného kroku.

Milonga

Je pre tanečníkov tanga tým, čím sú pre salserov salsa party alebo tančiarne. Miesto, kde as tanečníci stretávajú, hrá tam tango a tancuje sa tam.

František
František
V tanečnej komunite sa pohybujem od roku 2011. Najskôr mi učarovala salsa, pridala sa bachata a potom som už beznádejne prepadol kizombe.