Bachata

Na rozdiel od salsy sa vám pri bachate hlava bude točiť značne menej, isteže v závislosti od toho s kým tancujete a čo pijete. Oboje je tu veľmi dôležité.

Je to jednoduchší tanec než salsa – v Dominikánskej republike na vidieku (odkiaľ pochádza) sa jeho základný krok tancoval do štvorca, no u nás sa tancuje už len viacmenej po línií. Čím jednoduchšie, tým lepšie sa dá vychutnávať pohyb a zvodnosť daného okamihu.

Bachata, inšpirovaná bolerom, bolo dlho neoficiálne zakázaná v rádiách a televízií, iba Radio Guarachita v tom čase nedalo na zlé jazyky a hralo ako jediné túto hudbu naďalej. Hudbu, kde žiaľ hudobníci zapíjajú alkoholom v najbližšom bare. Texty rozprávajú príbehy, ktoré sú o láske, sexe, peniazoch, moci, plné dvojzmyslov, zamaskovaných správ, sklamaní. Neexistuje iba inštrumentálna bachata.

Tým že pochádza z „barrios“ tak bola vnímaná vtedajšou vyššou vrstvou vulgárne a násilne. Gitaru si mohol dovoliť vtedy takmer každý, akokoľvek chudobný a keď sa na ňu naučil hrať, mohol si tým dodatočne privyrobiť, či byť pozvaný na miestne zábavy, kde bolo vždy dosť jedla i pitia. Brnkanie sa stalo pre túto hudbu úplne charakteristickým. Trochu ako blues, ale vy nesmiete byť smutný, niekedy je výhoda nerozumieť textu, alebo aspoň naň nebyť sám.

A v tom je bachata práve ideálna, v nej je všetko bližšie a pomalšie než v salse. Držanie závisí od toho ako blízko si partnera chcete pustiť k telu, na párty sa často používa zatvorené držanie, ale existuje aj otvorené, či ich kombinácia.

Dobré veci si cestu nájdu a bachata nechýba takmer na žiadnej salsa párty, všetko sa počas nej ukludní a zasníva. Ak sa začnete pri jednoduchých krokoch predsalen nudiť, otvára sa čoraz viac kurzov zameraných na footwork, prípadne trochu zložitejšie figúry, čím môžete ohúriť a získať ešte o trochu viac pozornosti. Ak nie, stále ste nedaľeko od baru.

O jej populárnosti svedčia aj rôzne nové formy ako napríklad bachatango, ktoré spája kroky západného štýlu bachaty a tanga – výkopy, dlhšie pauzy…

Inou ešte senzuálnejšou fúziou je zouk bachata. V zahraničí sa tancuje napríklad aj bachata rueda, kde tancujete v kruhu a meníte neustále partnera podobne ako v známejšej forme rueda de casino. Každoročne sa organizujú festivaly, kde bachata zastáva jednu zo stálych popredných pozícií medzi romantickými tancami.

Chica
Chica
Tancujem rovnako ako píšem - veľa si vymýšľam, kombinujem čo sa dá aj nedá, Dobre sa zabvam a keď mi hra pri tom hudba, ešte lepšie. Potom aspoň menej počuť ako falošne si nahlas spievam.