Čo tak rueda festival?

Čo tak rueda festival? Čo tak v Nemecku? A čo tak rueda salsa festival v Nemecku?

Táto dokonalá kombinácia by mne osobne nikdy nenapadla, ale zhodou okolností som sa minulý rok po prvý krát dostala do slovenskej posádky odchádzajúcej do Stuttgartu s cieľom zúčastniť sa tohto medzinárodného rueda festivalu. Na základe skvelých zážitkov som sa rozhodla aj tento rok zablúdiť do tohto mesta a nechať sa unášať rytmom salsy na špeciálnych workshopoch a večerných party.

10 hodín stiesnený priestor, teploty s nádychom tropického pásma, ale srdce plné očakávania z nadchádzajúceho tanečného víkendu presne takéto zmiešané pocity som mala, keď sme sa blížili do mesta, ktoré sa na 3 dni stalo centrom kubánskej salsy a nespočetného množstva salserov z rôznych kútov sveta. Samozrejme nechýbali ani slovenskí nadšenci skvelého a hlavne zábavného tanca rueda.

co tak rueda festival 1
Po tom ako sme sa ubytovali a oboznámili sa s okolím vychystali sme sa na prvú welcome party víkendu. Naši priatelia nás tam už samozrejme netrpezlivo čakali. Bol to silný okamih uvidieť ich po roku a obnoviť tak kontakty, ktorými salsa spája ľudí. A party mohla začať. Mali možnosť vidieť vystúpenia známych tanečníkov ako Didio a Yaima z Kuby, ktorí ma očarili svojim tanečným prevedením, ľahkosťou a prirodzenými stylingovými pohybmi. Vrcholom večera boli rueda vystúpenia tanečníkov z vybraných krajín sveta, ktorí medzi sebou súťažili a snažili sa podať čo najlepší tanečno- esteticky výkon. Porota bola síce prísna ale nemohla si nevšimnúť standing ovation zo strany publika pri vystúpení poslednej tanečnej skupiny zo Srbska. Mala som pocit že práve oni nechali na pódiu srdce a predviedli tak veľmi pútavú ruedu zloženú z viacerých sympaticky zakomponovaných prvkov ako rumba, mambo či ľahká akrobacia. Toto bol jeden z prvých momentov, ktoré mi utkveli v pamäti a budem na ne ešte dlho spomínať.

co tak rueda festival 2
Ďalším skvelým tanečným zážitkom bol pre mňa čas workshopov prebiehajúcich v sobotu a nedeľu. Hoci nás trápili neznesiteľné horúčavy nám to až tak neprekážalo hnalo nás odhodlanie naplno využiť každú minútku tohto neobyčajného festivalu. Naučili sme sa tancovať bachata ruedu, ruedu de la calle (pouličnú ruedu), ruedu trio calliente (kde je potrebne, aby počet párov bol deliteľný tromi) a niečo sme pochytili aj z tzv. mambo ruedy. Paradoxne jeden z najvýraznejších momentov bol pre mňa „lady styling“ pod vedením Yuliet Estrado, ktorá svojou osobnosťou a podrobným vysvetľovaním jednotlivých pohybov posunula moje vnímanie stylingu do úplne inej roviny. Začala som styling brať ako zábavu a niečo, čo by malo prirodzene dotvárať môj tanečný výkon a nie byť príťažou. Okrem toho k nám Yuliet pristupovala s patričnou dávkou humoru, čím uvoľnila atmosféru, a my sme sa potom dokázali viac sústrediť na choreografiu a každučký i ten najmenší detail v nej. Úžasný prístup, ktorým dosiahla pohodovú a zároveň priateľskú atmosféru, ktorá je základom úspechu. Som šťastná, že som si vybrala práve jej worshopy, ktorými mi otvorila oči a ja som sa ocitla v úplne inej dimenzii lady stylingu. Let´s practise.

Keďže rueda festival nie je len o účasti na workshopoch ale aj o spoločenstve ľudí, o nových priateľstvách a spoznávaní iných kultúr, ani my sme neboli výnimkou a domov odchádzali s diárom plným nových kontaktov. Myslím, že je viac ako pravdepodobné, že sa s týmito ľudmi ešte stretneme, pretože salsa sa tancuje pomaly v každom vačšom meste na svete.

Dúfajúc že sa na tento festival o rok znovu vrátime, sme sa po ukončení nedeľného programu začali pripravovať na dlhú cestu späť na naše milované Slovensko. V pekne usporiadanom sprievode 3 osobných automobilov sme sa presunuli na diaľnicu, kde sa naši milí šoferi viac nedržali v sprievode, ale naopak vychutnali si možnosti nemeckých dialníc naplno.

Festivalovú náladu sme zakončili spontánnou ruedou zatancovanou na rakúskom parkovisku, kde sme prekvapili nič netušiacich pozorovateľov rôznych vekových kategórií a národností. Energia a radosť z tanca prešla tak za hranice Nemecka, dostala sa na Slovensko a možno aj k tebe.

Zdroj foto: Rueda Festival Stuttgart

Lusi
Lusi
Na salsu ma nahovorila moja najlepšia kamarátka, bez ktorej by som sa k tomuto úžasnému tancu asi ani nedostala. Najviac ma chytila za srdiečko kubánska salsa, ktorú s prestávkami tancujem 3 roky. Sympatická mi je aj romantická bachata a kizomba, ale kedže som energický typ človeka dynamické rytmy salsy, ma dostanú vždy a všade.  V poslednej dobe som sa špeciálne zamerala na Ruedu de Casino, zábavný štýl salsy, ktorý sa tancuje do kruhu. Je špeciálna v tom, že sa tak stretne viacero ľudí rôznych vekových kategórii, pleti či národnosti, ale pritom tancujú to iste a vnímaju tanec podľa pokynov „leadra“ kruhu. Takúto neobyčajnú atmosféru ruedy som mala tú česť zažiť na niekoľkých medzinárodných festivaloch či podujatiach a musím povedať, že každý z nich posunul moje vnímania kubánskej salsy a tanca ako takého do úplne inej roviny. Kým človek neskúsi, nevie presne, čo taká salsa ponúka, a preto drahí čitatelia, let´s dance! Čakáme vás na tanečnom parkete 