Ja na festivaly nechodím, som začiatočník

ja na festivaly nechodim

Pred pár dňami som stretol v nákupnom centre kámošku. Prehodili sme spolu pár viet a na záver jej vravím: „Vidíme sa na pikante!“ Pozrela na mňa a odpovedala: „Ja na festivaly nechodím, som začiatočník.“

A je to tu zas! V poslednej dobe túto odpoveď počujem až príliš často. Teraz by mala nasledovať klasická veta: „Za mojich mladých čias, to veru takto nebývalo.“ 🙂 A koniec.

Ja som jej odpovedal ináč. Mojim príbehom. Ako som šiel na festival po mesiaci kurzov (raz sa s ním podelím, sľubujem). Stáli sme tam dlho (určite to nebolo tým, že veľa rozprávam, ten príbeh bol proste dlhý). Záver? Neviem… Či si kočka tancujúca 3 mesiace kizombu a bývajúca v Bratislave kúpi lístok na niektorí z festivalov? Netuším. Ale môj príbeh ju pobavil 🙂

Mňa zas ona inšpirovala. Začal som ťukať do klávesnice tieto vety. Aby som nebol príliš subjektívny, spýtal som sa zopár tancujúcich na ich názor.

Otázka:
„Prečo by mal podla Teba človek (začiatočník), čo chodí iba na kurzy, ísť na festival?“

Adam Malík: Aby mal možnosť spoznať ďaľších ľudí, atmosféru, kultúru a viac sa naučil od ďaľších intšruktorov.

Marcela Bennárová: Takže začiatočník by podla mňa mal íst na festival kvôli tomu, že sa tam môže naučiť veľa nového… takisto skúsiť tancovať aj s ľuďmi, ktorí tancujú už dlhšie… dostane pár rád od skúsených inštruktorov čo a ako by mohol zlepšit… a ak je dobrý festival, užiť si hlavne radosť z tanca… a môže okukať a naučiť sa styling 🙂

Zuzana Knotková: Hlavne stretne iných ľudí s ktorými si môže zatancovať. Na kurzoch po čase ľudí spozná a vieš ako budú reagovať. Tým že chodíte na rovnaký kurz, tak aj partnerka vie, čo od nej partner chce (a nemusí ju do toho až tak naviesť).Ďalšia vec je, že každý učiteľ má svoj vlastný štýl, takže na workshopoch sa naučí veľa nových vecí.

Aurel Paulovič:
Nuž, ja si nemyslím, že by zrovna začiatočník mal íst na festival. Niekomu to možno vyhovuje, ale minimálne ja som sa na začiatku veľmi bál íst po baby, lebo som tancovať nevedel. Takže íst vtedy na festival by pre mňa znamenalo iba utrpenie, lebo by som sa nijakú neodvážil pozvať tancovať.

Niekomu to ale, samozrejme, nemusí robiť problém. Ženy to tiež môžu mať ľahšie, veď niekto po ňu už len príde, takže problém s ostychom asi odpadá. Ale aj pre ňu to môže byť frustrujúce, ak má problém nasledovať.

A tiež nemôžme očakávať od každého účastníka festivalu, že keď bude tancovať s niekým, kto tancuje veľmi zle, že si vždy udrží úsmev a bude mať pochopenie. A vtedy sa to može začiatočníka tiež nepríjemne dotknúť.

Takže, začiatočník by si podla mňa mal festival dobre rozmyslieť a dopredu si zvážiť, či sa dokáže vysporiadať s odmietnutím. Jednou z ciest, ktorú by som videl, je ísť v skupine známych alebo na lokálny festival, kde je väčší predpoklad, že tam budú ľudia, ktorých dotyčný/á pozná a teda má s kým tancovať, ak by to s cudzími nejako nevychádzalo. A určite pomôže íst na workshopy (pozor, workshopy primeranej úrovne, nie sa trepať na advanced class) kde môžu stretnúť daľších ľudí na rovnakej úrovni, s ktorými potom môžu tancovať aj na párty.

Daniela Kováčová:
Myslím si, že je dobré, ak sa človek, ktorého oslovil nejaký tanec, zúčastní aj festivalov, pretože spozná ľudí s rovnakým nadšením, zistí, že to naozaj funguje :), naučí sa mnohým veciam od skúsených učiteľov a tanečníkov aj z iných krajín, získa mnohé kontakty a hlavne sa skvele zabaví, pretože tanec spája.

Lenka Košťálová:
Posunie ho to v tanci oveľa rýchlejšie ako keby chodil len na kurzy. A tá atmosféra festivalov je čarovná. Úplne ho to pohltí. V neposlednom rade spozná mnoho nových a zaujímavych ľudí. No a taktiež može potom na párty doma machrovať, že čo všetko vie.?

Komunikácia ma priviedla na ďalšiu otázku:
Myslíš si, že kurzisti by mohli chodiť aspoň na festivaly v mieste ich bydliska, či nie?

Zuzana Knotková: Minimálne na tie čo sú tu v BA by ísť mohli.

Daniela Kováčová: Áno, podporili by tak svoj club v ktorom sa učia tancovať a nemali by výdavky na cestu a ubytovanie.

Lenka Košťálová: Áno. Je to výborná možnosť, ako začať s festivalmi.

Tu sa vrátim k otázke položenej v nákupnom centre:
Najbližší Bratislavský festival je Pikante! Má zmysel ísť naň aj pre začiatočníka bývajúceho v Bratislave?

Zuzana Knotková: Áno, určite. Tým, že je to jeden z menších festivalov, tak je tam taká rodinná atmosféra podla mňa. A určite sa netreba báť íst po niekoho tancovat na párty.

Aurel Paulovič:
Nebudem hovoriť priamo o Pikante, nakoľko to môže byť aj otázka toho, či sa Ti páči lineup na konkrétnom festivale, či tam bude učiť ten kto chceš, či bude stýl hudby taký aky preferuješ a podobne.
Ale lokálny festival je podla mňa ten správny spôsob, ako začať chodiť na festivaly.

Daniela Kováčová: Určite áno, je to aj môj konkrétny prípad, tiež som bola na svojom prvom Pikante začiatočník a dalo mi to veľmi veľa, nesmierne ma to obohatilo a posunulo. Bol to úžasný festival, po ktorom sa moja vášeň pre kizombu ešte viac zväčšila.

Lenka Košťálová: Jednoznačne áno. Pikante je festival s výbornou povesťou a začať ním, je perfektný štart do festivalového života. 🙂 A to, že ide o domáce prostredie je obrovská výhoda.

A ako to celé vidím ja?
Myslím si, že lokálny festival je skvela príležitosť:

  • zažiť kurzy s inými inštruktormi ako na bežných kurozoch, naučím sa od nich nové veci,
  • na workshopoch sa zoznámiť s kopou nových ľudí,
  • na párty si zatancovať si inými babami ako štandardne,
  • ak je na párty koncert, je to úplne skvelé. Tancovať na živú hudbou je skrátka woooow 🙂
  • „kultúra“ príde za mnou, teda neplatím dopravu a ubytko.

Sú festivaly drahé?
Fullpassy na malé lokálne víkendové festivaly stoja okolo 100eur, za to dostávam:

  • cca 11 workshopov (5-6 denne), cena kurzu je štandardne 5eur/hodina -> 55 eur
  • cca 3 párty, vstupné na festivalové párty sa pohybuje od 10(bežné) – 30(párty s koncertami), odhadol by som to len tak z brucha na 50-70 eur za 3x párty, dajme 60
  • prístup do social roomu
  • zážitky a zábavu bežne nedostupnú

Navyše ak viem dopredu, že na festival chcem ísť, kupujem lístky v predpredaji za cenu zvačša okolo 70-90 eur. A to je super. Ja to tak robím vždy.

Táááákže
Aj keď nie som príliš dobrý tanečník a chodím tancovať veľmi málo, lokálne festivaly nevynechávam. Oplatia sa. Najbližšie sa vidíme na Pikante!

Oficialna stránka a presné aktualne info o Pikante: https://pikante.events

Na záver by som ešte najskôr ponúkol dve reportáže z lokálnych festivalov:
Tanec ako jazyk, reportáž.
Pikante! 2016, reportáž

A potom ukážku toho ako to na už zmieňovanom Pikante vyzeralo:


František
František
V tanečnej komunite sa pohybujem od roku 2011. Najskôr mi učarovala salsa, pridala sa bachata a potom som už beznádejne prepadol kizombe.