Kizomba, tarraxinha, semba ako ich rozoznať.

kizomba tarraxinha semba

Kizomba, tarraxinha, semba. Tak podobné a rozdielne zároveň. Rozdiel nie je len v tanečnom prejave ale aj v hudbe a celkovom feelingu.

Nedávno som sa snažil vysvetliť kamarátovi rozdiel medzi nimi. Zrazu som zistil, že pocitovo je mi to jasné ale vyjadriť to presne slovami je ťažké. A tak som sa pustil do googlenia a vyšlo mi z toho toto.

Kizomba

V dnešnej dobe je asi najpopulárnejší tanec pochádzajúci z Angoly. Občas ju volajú aj Africké Tango. Po hudobnej stránke je spojením semby a zouku. Je viac melodická ako tarraxinha. Hudba má zvyčajne 80 – 120 BPM (beats per minute). Texty sú zväčša v Portugalčine.
Tanec je charakteristický plynulým krokom v uzavretom držaní, pohodou, relaxom. Kontakt a vedenie je uskutočnované najmä trupom. Našlapovanie sa dá opísať ako odtláčanie sa od zeme, ako vlna postupujúca od prstov na nohách smerom nahor. Energia je smerovaná dovnútra.
Našiel som aj definíciu kizomby ako spojenie medzi hudbou, zemou a tanečníkmi na vzájom. Bez akýchkoľvek pochybností je to krásny a príjmný tanec s nádychom zmyselnosti.

Tarraxinha

Na párty sa často stáva, že sa hrá viac tarraxinha ako kizomba. Ľudia o nej hovoria, snažia sa ju tancovať. Pochádza z kizomby, je však ešte viac zmyselná, občas až vulgárna.
Hudba je charakteristická ťažkým výrazným elektronickým bassovým bubnom. Je zväčša pomalšia ako kizomba, cca 80 – 100 BMP a taktiež menej melodická.
Pre tanec sú typické izolácie, hlavne v oblasti bedier. Páry sa po parkete pohybujú menej. Energia tanca je výrazne smerovaná dovnútra páru. Pár je pri nej navzájom viac prepojený ako pri kizombe.

Semba

Semba je jedným z rodičov Kizomby. Pochádza z Angoly. Je to veľmi spoločenský a zábavný tanec. Je plný rozličných trikov (podkopnutia, padačky, záklony), veselých výrazov a radosti.
Hudba zväčša nie je elektronická ale tvorená živími nástrojmi a spevom. Je rýchlejšia ako kizomba a má zväčša 90 – 150 BPM.
Tanec na rozdiel od dvoch predchádzajúcich smeruje svoju energiu von. Je akčný, hravý, radostný. Držanie je síce stále uzavreté, ale vzdialenosť medzi partnermi je väčšia.

Zaujíma Vás viac?

João & Giedre, myslím že ich netreba predstavovať zverejnili skvelé video v ktorom vysvetlujú rozdiely medzi zoukom, sembou, kizombou a tarraxinhou. Ak máte 20 minút času, pozrite si ho, nájdete v ňom odpovede na mnohé otázky.

Odporúčam, pozrieť si aj Eddy Vents a jeho hodinu muzikality na Mimai Beach Kizomba Festivale.

František
František
V tanečnej komunite sa pohybujem od roku 2011. Najskôr mi učarovala salsa, pridala sa bachata a potom som už beznádejne prepadol kizombe.