Kizomba

Tlmené svetlá, páry tancujúce zväčša v tesnom držaní, chytlavá rytmická hudba s výraznými basovými tónmi. To ako prvé padne človeku do oka a ucha keď vstúpi na parket, kde sa tancuje kizomba.

„Kámo, fakt že dobrá hudba“, hovorí Juro. „Som netušil, že latino sa dá počúvať.“, pokračuje. Odpovedám: „To nie je žiadne latino, ale kizomba“.

Kizomba je jeden z najpopulárnejších tancov na Slovensku. Pochádza z Angoly. V jazyku Kimbundu znamená párty. Podľa wikipédie vznikla v roku 1980. Vyvinula sa z tradičnej semby. Bola inšpirovaná zoukom a hudbou z karibských ostrovov. Na rozdiel od semby má pomalší rytmus a romantický nádych. Zväčša je spievaná v portugalčine. Angola kedysi patrila do Portugalských dŕžav.

„Hmmmmmm, kde sa todá naučiť?“, pýta sa po chvíly. „Nie je problém, v Bratislave je viacero škôl kizomby.“, odpovedám.

Na našom webe nájdete zoznam škôl kizomby. Po zvládnutí základov je čas vyraziť na festivaly a tam sa naučiť pár nových vecí a zoznámiť sa s ľudmi, ktorý taktiež prepadli kizombe.

Nasledovala otázka, ktorú som čakal:“Ako si sa k tomu dostal Ty?“
„Bolo to pred pár rokmi. Chodil som na kurzy salsy do La Fiesty, myslím druhý mesiac. Zakecal som sa s kámošmi a zostal do ďalšieho kurzu ako divák. Nasledujúci kurz nebol salsa ale kizomba. Hudba bola úžasná, tanec uplne iný ako salsa… Viac pocitový… Vtedy som sa rozhodol. Budem pokračovať v salse a ako náhle zvládnem aspoň jej základy, pôjdem na kizombu. A tak sa aj stalo.“

Každí ma rád čosi iné. Niekto teplo, iný zimu. Niekto rád tancuje sólo, niekto má rád polku. Kizomba je iná. Je o prepojení tanečníkov s hudbou, so zemou, so svojou partnerkou.

Po chvíly sa spýtal: „Hovoril si, že salsa sa delí na líniu, kubu a ešte čosi, nepamätám. Kizoma je na tom rovnako?“ Zamyslel som sa: „Nóóó, takto. Neviem či Ti dám presnú odpoveď, ale ja by som to rozdelil na 3 tance: Sembu, Kizombu a Tarraxinhu.“

Semba je najrýchlejšia, možno najtemperantnejšia a najstaršia. Je veľmi tradičná a energická. Umožnuje tanečníkom na parkete sa „predviesť“. Vyžaduje najviac priestoru a obsahuje rozličné až akrobatické prvky.

Kizomba je asi najrozšírenejšia. Dá sa tancovať veľmi príjemne, voľne, pohodovo. Ale aj veľmi senzualne ak to obaja partnery chcú.

Tarraxinha. To je kapitola sama o sebe. Niekto ju označuje ako sex na parkete. Dá sa však tancovať aj ináč, veľmi energicky a akčne.

Na záver malá ukážka kizomba, semba a na záver tarraxinha.

Ak sa Vám kizomba, semba či tarraxinha zapáčili, neváhajte a pustite sa do nej. Život jepríliš krátky na to, aby ho človek trávil pre PC alebo TV.

František
František
V tanečnej komunite sa pohybujem od roku 2011. Najskôr mi učarovala salsa, pridala sa bachata a potom som už beznádejne prepadol kizombe.