Líniová salsa

Pôsobivé figúry, energia, krásne záklony a napätím preplnený parket aj takéto dojmy môže človek mať pri pohľade na romantický párový tanec salsa. Tieto úžasné latinsko-americké pohyby sa veľmi ľahko dostávajú do podvedomia každého človeka či už hovoríme o klasickej kubánskej salse alebo tanečných štýloch pochádzajúcich z Venezuely, Panamy alebo Porto Rica.

Keď tanec spĺňa nielen technické ale aj emočné atribúty môže byt vo svojej rôznorodosti zaujímavý aj pre zvedavých pozorovateľov a náhodne okoloidúcich. Často krát sa aj mne osobne stáva že sa pristihnem ako s úžasom a doslova otvorenými ústami sledujem tancovať páry, ktoré síce netancuje profesionálne, alebo technicky zdatne, ale svojim vyžarovaním a špecifickou sympatiou ci prijemným vystupovaním dokážu zažiariť na parkete a stať sa neprehliadnuteľnými.

Tento zážitok som naposledy mala pri letmom pozorovaní jedného staršieho páru ktorý tancoval líniovú salsu. Môžete sa pýtať: „ Je to vôbec možne?“ veď „línia“ je v rámci salsy považovaná za veľmi precízny a predovšetkým technicky náročný tanec ktorý si vyžaduje plné sústredenie a tiež dostatočnú prax aby konečný výsledok stal za to. Aj v tomto prípade platí „v jednoduchosti je krása!“ Je viac ako isté že v každom prípade emócie víťazia a akákoľvek úžasne nacvičená figúra nemá taký efekt ako úprimne mienený tanec kde je stredobodom diania citove prevedenie hudby.

Línia sa vkradla do môjho srdca pravé vtedy keď som uvidela tancovať spomínaný starší pár základné tanečné prvky a točky ktoré boli pre mňa nepochopiteľne zaujímavými a pútavými pretože celý tanec bol plný čara blízkosti dvoch ľudí a radosti ktorú šírili v rámci miestnosti ako nezastaviteľný uragán. Vo všeobecnosti je líniová salsa „Salsa Linea“ dynamický tanec plný rozmanitých prvkov akými sú predovšetkým obľúbené dvojité, trojité alebo viaceré točky a tiež iné „stylingové pohyby“ v rámci ktorých vyniká hlavne ladnosť a elegancia tanečníčky. Na druhej strane nemôžeme zabudnúť ani na dôležitosť pevného a zrozumiteľného vedenia tanečníka, ktorý tancuje so svojou partnerkou v rámci jednej línie a tak dodáva tancu určitú formu a usporiadanosť. Keďže poznáme viacero štýlov líniovej salsy ako je napríklad portorikánska, alebo veľmi rozšírené a nielen v Európe tancované štýly z New Yorku ( v rámci ktorého tanečný pár tancuje tzv. „contratiempo“ teda na „ľahkú dobu“, to znamená proti rytmu alebo na „clave“) a Los Angeles kde môžeme byť svedkami akrobatických prvkov a expresných točiek na mieste alebo v línii.

Podľa mňa či už preferujeme líniovú alebo kubánsku salsu každý z nich má v sebe neopísateľný náboj ktorý priťahuje pozornosť človeka na toľko že zabudne na čas a priestor v ktorom sa nachádza. Pre mňa osobne je salsa tanec kde môžem prejaviť svoju skrytú kreativitu, odviazať sa a prežiť hudbu v rámci každého tónu. Latinsko-americká hudba vo všeobecnosti je dynamická a živelná, čím láka pridať sa na parket, vťahuje človeka do „hudobného deja“ a nenechá žiadneho z prítomných chladným. Tak teda na čo čakať stačí sa nechať unášať prirodzeným rytmom salsy a vnímať nehasnúcu energiu a čaro tohto tanca!

Vidíme sa na parkete! 🙂

Lusi
Lusi
Na salsu ma nahovorila moja najlepšia kamarátka, bez ktorej by som sa k tomuto úžasnému tancu asi ani nedostala. Najviac ma chytila za srdiečko kubánska salsa, ktorú s prestávkami tancujem 3 roky. Sympatická mi je aj romantická bachata a kizomba, ale kedže som energický typ človeka dynamické rytmy salsy, ma dostanú vždy a všade.  V poslednej dobe som sa špeciálne zamerala na Ruedu de Casino, zábavný štýl salsy, ktorý sa tancuje do kruhu. Je špeciálna v tom, že sa tak stretne viacero ľudí rôznych vekových kategórii, pleti či národnosti, ale pritom tancujú to iste a vnímaju tanec podľa pokynov „leadra“ kruhu. Takúto neobyčajnú atmosféru ruedy som mala tú česť zažiť na niekoľkých medzinárodných festivaloch či podujatiach a musím povedať, že každý z nich posunul moje vnímania kubánskej salsy a tanca ako takého do úplne inej roviny. Kým človek neskúsi, nevie presne, čo taká salsa ponúka, a preto drahí čitatelia, let´s dance! Čakáme vás na tanečnom parkete 