Odskočila som si do orientu

odskocila som si do orientu idance.sk

V mojom prvom príbehu som vám opísala, ako som sa stala závislá na tanci. Dalo by sa povedať, že tak ako pre mňa rovnako aj pre väčšinu nadšencov, ktorí sa už dlhší čas pohybujú v latino komunite, platí slogan: „Na začiatku bola salsa!“

A keďže každá latino párty pozostávala zo salsových aj bachatových piesní (a zopár kúskov merengue), salseri sa spravidla súbežne so salsou učili tancovať aj bachatu. Ja som v tomto trende nijako nezaostávala, veď uznajte, polovicu latino párty by som musela vyčkávať na tie správne pesničky, a to by bolo príliš veľa premrhaného času. Okrem toho, kto by nechcel tancovať zmyselnú bachatu? V tom čase som sa z Košíc vrátila späť do „hlavnej dediny“. Bolo to krásne obdobie objavovania nových tanečných prvkov, utvárania nových priateľstiev a získavania neopakovateľných zážitkov.

odskocila som si do orientu idance.sk
Vôbec netuším, ako k tomu došlo, pravdepodobne vznikol veľký nepomer medzi mojou túžbou nepretržite tancovať a nízkym počtom dostupných tanečníkov, ale nastalo obdobie, kedy som zatúžila nachvíľu sa odpojiť od latino vlny a vyškúšať niečo nové, niečo nezávislé. Moju vnútornú prosbu vypočuli „vonkajšie sily“. Okolnosti zariadili, aby sa Norikine kurzy na nejaký čas presťahovali do tanečného štúdia, kde okrem iných cvičení a tancov vyučovali aj brušný tanec. „Super, to musím využiť!“, pomyslela som si a zapísala som sa na najbližší možný termín k začiatočníčkam.

Vážení, kto si myslí, že brušný tanec je jednoduchá záležitosť a stačí len vedieť zatriasť zadkom a prsiami, vrelo vám odporúčam aspoň zopár lekcií. Myslím, že hneď prvá vás zo sladkej nevedomosti okamžite vylieči. Nie som síce odborník, ale pochopila som, že práve izolácie sú podstatnou a zásadnou charakteristikou brušného tanca. Až keď som si vyskúšala na vlastnej koži, čo to znamená izolovať pohyby hlavy, krku, hrudníka, rúk, predlaktí a ramien, brucha, podbruška, bokov, kolien a členkov, a to do rôznych strán v rôznej frekvencii a rôznym spôsobom a ešte k tomu tieto izolované pohyby robiť naraz, striedavo prípadne v rôznych možných aj nemožných kombináciách, pritom sa prirodzene usmievať a dýchať nezávisle na tom, čo práve predvádzam, dokážem teraz oceniť každú brušnú tanečnicu.

odskocila som si do orientu idance.sk
Ja nemám v povahe veľa trpezlivosti a v kombinácii s mojím sklonom k perfekcionizmu mi tieto lekcie často nastavovali nepríjemné zrkadlo. Niekedy som doslova zúrila, inokedy som zasa úplne prepadla beznádeji, že to nikdy nedám. Napriek tomu som vydržala niekoľko kurzov až do času, kedy som opäť z Bratislavy „odtiahla“ do Košíc. Aj tam som ešte zašla na pár kurzov, ale už ma natoľko neoslovili a do mojej pozornosti sa začal tlačiť úplne iný tanec.

Teraz s odstupom času viem, akým mimoriadnym prínosom brušný tanec pre mňa v skutočnosti bol:
1. Naučila som sa lepšie poznať svoje telo a vnímať každú jeho časť oddelene a zároveň ako dôležitú súčasť celku.

2. Získala som lepšiu schopnosť izolovať pohyby v ostatných tancoch a taktiež vedomosť ako jednotlivé pohyby urobiť technicky správne (teda pokiaľ mi to moje telo umožňuje).

3. Objavila som svoju ženskú stránku – vnímať emócie a zapájať rôzne zmysly počas tanca.

4. Stala som sa tanečne nezávislejšia, pretože k tancovaniu brušného tanca ďalšiu osobu nepotrebujete (teda ak práve netrénujete synchronizáciu).

5. Viac som sa uvoľnila a prestala riešiť, ako pri tanci vyzerám. Pri tancovaní salsy alebo bachaty som často mala podvedome nepríjemný pocit, že ma nejaký chlap sleduje a nedokázala som sa úplne sústrediť ani sa v pohyboch uvoľniť. Toto napätie v čisto ženskom osadenstve úplne odpadlo, takže nakoniec som prestala riešiť „somariny“ aj v ostatných tancoch.

6. Poopravila som svoje držanie tela a spevnila chrbtové svalstvo až na toľko, že ma z môjho sedavého zamestnania prestal bolieť chrbát.

7. Vyšla som zo svojej komfortnej zóny a tým prekonala samu seba, na čo som patrične hrdá.

Takže ak túžite po dokonalejšom tanečnom prejave, vrelo odporúčam brušný tanec ako doplnkový tréning. A ktovie, či sa doň nezbláznite a necháte sa ním úplne ovládnuť… V každom prípade vám želám veľa trpezlivosti a vnútornej sily prekonávať samých seba!

Videá pre inšpiráciu:

Sadie Marquardt

Rachel Brice – tribal fusion

Tanec so šálmi

Tanec so šablou

Yana Kramneva – Tribal fusion

Anna Slovakia
Anna Slovakia
Tancujem odjakživa, vždy len amatérsky, ale o to s väčším nadšením. Chcem sa tu s vami podeliť o svoje skúsenosti a názory, snáď vás zaujmú, potešia alebo aspoň pobavia. Moje pocity pri tanci sú neopísateľné, tak si trochu pomôžem už vyslovenými citátmi: Každý tanec je o pocitoch. Je o energii a životnej sile a je to jedna z najslobodnejších aktivít, ktoré môžeme vykonávať. Tanec je ako rozhovor medzi dvoma ľuďmi... rozprávajte sa so mnou!