Pikante! – reportáž 2016

pikante 2016 reportaz

Ťažko to priznávam, ale áno, som závislá 🙂

Závislá na tanci, ktorý je pre mňa úplný iný ako všetky ostatné tance. Má v sebe niečo magické, vášnivé a sexi čomu sa nedá odolať a keď tomu raz človek prepadne, už ťažko je cesty späť. Niekde som čítala, že pred prvou hodinou kizomby by mali dávať ľudom upozornenie pred vznikom možnej závislosti. Niečo na tom určite bude 🙂

Ale pekne po poriadku. Ako táto závislosť prepukla u mňa? No, veľmi nevinne, keď som raz odchádzala z Fiesty zo Zumby počula som v jednej tanečnej sále krásnu hudbu, ktorá ma priam hypnotizovala a lákala, aby som sa šla pozrieť. A vtedy som to uvidela, krásny, magický tanec pri ktorom boli dvaja ľudia ako jedno telo. Už vtedy som vedela, že toto chcem vedieť tancovať a že raz sa to určite naučím.

pikante 2016 reportaz
Mala som práve za sebou hektické životné obdobie a vôbec som nevedela vypnúť. Pri všetkom, či už športe, alebo inej aktivite som stále premýšľala, plánovala a prehodnocovala svoj život. Kizomba mi ako jediná pomohla vypnúť a odísť niekam preč. Niekam na inú plánetu. Preč od každodenných problémov. Preč od starosti. A tak som začala navštevovať kurzy kizomby a hltala som úplne všetko. Hudbu, tanec, držanie tela… Nasávalo som ako špongia. Ako na púšti, keď zrazu nájdete vodu. Samozrejme som si kúpila tanečné topánky. Najprv jedny a hneď aj ďalšie a myslím, že pri mojom aktívnom nasadení, budú pribúdať ďalšie a ďalšie 🙂

A potom prišlo Pikante. Najväčší kizombový festival na Slovensku, ktorý sa koná v La Fieste. Bola som celá vzrušená a nevedela som sa dočkať toho dňa. Môj prvý kizombový festival. Netancovala som ešte dlho a tak som si kládla otázky. Zvládnem to? Nebude to pre mňa ťažké? Bude sa mi to páčiť? Dnes viem, že to bolo úplne zbytočne. Pikante bolo úžasne! Úžasná atmosféra, úžasné workshopy, ktoré som mimochodom absolvovala skoro úplne všetky, úžasní pozitívni ľudia a do rána pretancované noci. Mala som pocit, že som v úplne inej krajine, v inom meste, či na inej planéte plnej krásnych, pozitívnych ľudí, ktorých spájalo jedno láska ku kizombe. Veľa som toho síce nenaspala, ale stálo to za to. Nechcela som, aby mi niečo uniklo, takže od rána som absolvovala workshopy a večer párty do rána. Ráno znova workshopy a večer úžasný koncert speváka Konde a opäť pretancovaná noc…

pikante 2016 reportaz
Moje obavy či to zvládnem sa rýchlo rozplynuli, keďže si človek mohol vybrať svoju úroveň na ktorú sa cítil. Učitelia boli veľmi milí a kompetentní. Neskutočne má to obohatilo, či už osobnostne, ale hlavne tanečne. Získala som oveľa väčšiu istotu pri tanci, pochopila lepšie muzikalitu v kizombe, vedenie, držanie tela a všetko, čo s kizombou súvisi. Boli to 4 dni plne tanca, smiechu, vášne, emócii a nových priateľstiev. Ešte stále počujem tu hudbu v ušiach a skutočne neviem prestať tancovať.

pikante 2016 reportaz
Nedokážem to. Nedokážem si už svoj život bez tanca, bez kizomby ani predstaviť. Je to moja vášeň, moja láska, vďaka ktorej dokážem relaxovať a spoznala som viac samu seba. Myslím, že kto netancuje prichádza v živote o veľa. Ten pocit, keď to v tanci zafunguje a tí dvaja si navzájom prenášajú energiu sa nedá ani opísať. Je to niečo magické, niečo úžasné bez čoho si dnes už neviem predstaviť život. Tanec je vyjadrením duše, vyjadrením všetkého skrytého, čo človek ukrýva v sebe, vo svojej duši. Tanec je pre mňa istá forma umenia. Kizomba má naučila viac načúvať tomu druhému. Nechať sa viesť partnerom a na chvíľku zabudnúť úplne na všetko. Užívať si život naplno.

pikante 2016 reportaz
Som neskutočne šťastná, že som objavila niečo, čo ma napĺňa, obohacuje a učí novým veciam. Po festivale Pikante som si toto všetko ešte viac uvedomila. Áno, našla som to, čo som tak dlho hľadala. To, čo mi v živote, tak strašne chýbalo a ja som nevedela prísť na to, čo to je.

A ako povedal Jamba Mulimbwe:“Sú veci v živote, ktoré nemôžem vysvetliť nikomu. Jedna z tých veci je šťastie, ktoré cítim, keď tancujem.”

pikante 2016 reportaz

Daniela
Daniela
Nedokážem si už svoj život bez tanca, bez kizomby ani predstaviť. Je to moja vášeň, vďaka ktorej dokážem relaxovať a spoznala som viac samu seba. Myslím, že kto netancuje prichádza v živote o veľa. Ten pocit, keď to v tanci zafunguje a ty dvaja si navzájom prenášajú energiu sa nedá ani opísať. Tanec je vyjadrením duše, vyjadrením všetkého skrytého, čo človek ukrýva v sebe, vo svojom vnútri.