Veľká party na námestí

Keď ranný lúč slnka preblesol mojou izbou a ja som sa pomalým salsovym krokom začala dvíhať z postele kalendár nad posteľou ukazoval dátum 29. Marec 2014. Bola sobota ale nie taká obyčajná sobota. Mala jedinečný nádych plný tanečného očakávania z veľkej udalosti. Aspoň pre mňa osobne to bol „event roka“. Keďže už dlhšie som žila salsou a zúčastňovala sa na viacerých kurzoch a všelijakých akciách nenechala som si ujsť ani tú, ktorá sa konala v spomínaný deň na 21O miestach na zemi a celkovo v 67 krajinách sveta. Hovorím o tzv. „rueda flashmobe“, do ktorého sa rozhodla zapojiť aj slovenská salsa komunita, a to dokonca po prvý krát.

Samozrejme ako vždy v sobotu si rada dlhšie pospím, a tak potom väčšinou nestihnem naplánované veci a stretnutia, ale v tento deň som si dala špeciálny pozor a na čas som vyštartovala zo svojho ružinovského bytíku k La Fieste. Áno moje kroky smerovali k tomuto baru ešte pred poludním a nie v neskorých večerných hodinách, ako by sa predpokladalo. Práve na tomto mieste sa začali zbiehať autá plné salserov nielen z Bratislavy ale aj iných miest Slovenska za účelom spoločne si zatancovať ruedu na nejakom ( ešte oficiálne nepotvrdenom) verejnom priestranstve.

Na veľké prekvapenie sa nás zišlo vyše 150 a nácvik spoločnej choreografie s jednotlivými úrovňami bol pre organizátorov pod vedením Jara Hlucha istotne obrovskou výzvou. Hlavným cieľom bolo pod rúškom tajomstva krásnym a hlavne zábavným tanečným štýlom rueda prekvapiť okoloidúcich a nič netušiacich občanov pri ich sobotňajších aktivitách. Po intenzívnom nácviku sme dostali inštrukcie o mieste konania a presnom čase. Všetko to malo vypuknúť o 16.00 na hlavnom námestí v Bratislave. Áno bolo to tu, ten okamih sa neúprosne blížil a my sme sa pomaly začali presúvať na miesto diania. Aj keď som spočiatku nepoznala veľa ľudí, ktorí prišli na nácvik, ako vždy vládla tam priateľská atmosféra, a po chvíli som sa s viacerými dala do reči a rýchlo som nadobudla pocit, že tam nejakým spôsobom patrím. Svedčil o tom aj presun salserov na hlavné námestie. Nešli sme samostatne, ale naskladaní v autách či už v menších alebo väčších skupinkách, pretože sme nechceli nejakým rozdelením narušiť tú spontánnu „salsa“atmosféru, ktorá vznikla.

Ako náhle odbila štvrtá hodina a zazneli prvé tóny nám dobre známej skladby, začala sa spomínaná tanečná párty v podobe obrovskej ruedy na námestí. Hudba dunela, a náhodní okoloidúci zostali doslova v šoku keď uvideli postupne sa pridávajúce páry ako dotvárajú tanečné figúry celého kruhu na základe hlásenia jednej jedinej osoby. Bolo vidieť nadšenie, radosť a usmievavé tváre po celom celučičkom námestí. Aspoň na chvíľu sa zastavil čas a ľudia nemysleli na starosti bežného života. Malé deti v kočíkoch tlieskali, dospelí vyťahovali mobilné telefóny a fotili či nahrávali videá, a niektorí sa len tak automaticky zastavili a vychutnávali tanečné kreácie plnými dúškami.

Presne takúto príchuť mal prvý rueda flashmob na Slovensku. Zostáva už len jedna otázka, kedy sa takáto skvelá akcia zopakuje a či sa k nám pridáš aj práve TY?

Zdroj foto, video: Jaro Hluch (Salsa by Norika)

Lusi
Lusi
Na salsu ma nahovorila moja najlepšia kamarátka, bez ktorej by som sa k tomuto úžasnému tancu asi ani nedostala. Najviac ma chytila za srdiečko kubánska salsa, ktorú s prestávkami tancujem 3 roky. Sympatická mi je aj romantická bachata a kizomba, ale kedže som energický typ človeka dynamické rytmy salsy, ma dostanú vždy a všade.  V poslednej dobe som sa špeciálne zamerala na Ruedu de Casino, zábavný štýl salsy, ktorý sa tancuje do kruhu. Je špeciálna v tom, že sa tak stretne viacero ľudí rôznych vekových kategórii, pleti či národnosti, ale pritom tancujú to iste a vnímaju tanec podľa pokynov „leadra“ kruhu. Takúto neobyčajnú atmosféru ruedy som mala tú česť zažiť na niekoľkých medzinárodných festivaloch či podujatiach a musím povedať, že každý z nich posunul moje vnímania kubánskej salsy a tanca ako takého do úplne inej roviny. Kým človek neskúsi, nevie presne, čo taká salsa ponúka, a preto drahí čitatelia, let´s dance! Čakáme vás na tanečnom parkete 