Bachata Sensual

Bachata Sensual

Zmyselnosť, emócia, elegancia, bachata sensual. Mnohých si podmanila a ich počet stúpa. Veď kto by nechcel tancovať ako Korke a Judith?

Bachata je tanec s veľmi zaujímavým príbehom. Tance sa vyvíjajú a z ich základnej línie sa odštiepujú rozličné modifikácie. Ak ma google neklame, máme tu: Bachata Dominicana, Bachata Classic, Bachata Moderna, Bachatango a samozrejme Bachata Sensual.

Keď som pred rokmi na bachature videl Korke a Judith ako sa vraví „padla mi huba“… Dnes jej raketový vzostup neustále pokračuje. Poďme sa teda na ňu pozrieť bližšie.

Bachata sensual, zrod

Kde bolo tam bolo v roku 1979, narodil sa v Cádize v juhozápadnom Španielsku v Andalúzii chlapík, dnes známi najmä ako Korke. Keď mal 19, zaľúbil sa do Salsy. Do jeho harmonického vzťahu však o dva roky neskôr vstúpila iná. Jej meno je… Áno uhadli ste Bachata.

Krásna neznáma o ktorej toho spočiatku veľa nevedel. Počiatok nového milénia, žiaden facebook, žiadne youtube plné videí. Začal to s ňou teda po svojom. 🙂

V roku 2004 začal učiť. A potom prišiel v roku 2006 team „Dancing Dragons“, v ňom Judith, venujúca sa gymnastike, baletu a neskôr aj salse.

Spolu vytvorili jeden z najvplyvnejších párov. A zrodila sa Bachata Sensual.

Jej základnými znakmi sú:

  • body waves (vlny)
  • dips (záklony)
  • izolácie
  • kruhové pohyby

Je to vôbec bachata?

Ako čas bežal, jej čaru prepadli ďalší a ďalší. S jej rozvojom prišli aj otázky. Tieto vyvrcholili pred viac ako rokom (1.7.2016), keď La Epoca zverejnila nasledujúce video:

A nastala veľká diskusia v médiach a na parkete:

  • Je Bachata Sensual iba upravený Zouk? Alebo LambaZouk?
  • Má vôbec čosi spoločné s pôvodnou Bachatou?
  • Nemala by sa volať radšej „Zoukchata“?

Na toto samozrejme zareagovali aj jej tvorci na facebooku článkou s názvom: O bachate sensual. Vyberám z neho záver:

So, to summarize:
– Bachata Sensual is absolutely based on a basic bachata 8-count step, just like Dominican Bachata.
– It is based on traditional Dominican bachata, and has been influenced by many other dance styles, while including innovations of its own as well.
– Bachata Sensual fits great with modern bachata music, whereas traditional bachata fits great with more traditional bachata songs.

Lindy Hop verzus West Coast Swing, spoločenské Tango verzus Tango Argentino, Kizomba verzus Urban-Kiz, dá sa pokračovať takto dlho…

Ako to teda je

Môj názor je názorom občasne tancujúceho amatéra: Myslím si, že všeobecne tance sa inšpirujú navzájom. Mnoho tanečníkov používa prvky z jedného tanca v inom tanci, volá sa to vývoj. Dejepisci popisujú históriu, novinári často hľadajú senzácie. Na parkete to nie je dôležité. Je len radosť, emócie a dobitie bateriek. 🙂

Na záver si neodpustím video, kde DyD tancujú bachatu na letný hit. Neviem ako to nazvať, aby som neurazil tanečných teoretikov, ale je to skvelé 🙂

František
František
V tanečnej komunite sa pohybujem od roku 2011. Najskôr mi učarovala salsa, pridala sa bachata a potom som už beznádejne prepadol kizombe.