Vysoké podpätky a predsudky

vysoke podpatky a predsudky

Často počúvam dôvody, prečo ženy nenosia vysoké podpätky. Napríklad: „Nie som zvyknutá na vysoké podpätky“, alebo „Neviem chodiť na vysokých podpätkoch“. Áno, ak na podpätkoch nechodíte, ani si na ne nezvyknete. Ak si predsalen chcete na opatky zvyknúť, skúšajte to postupne. Začnite s nižšími a hrubšími podpätkami. Pozor však na to, že nižšie podpätky nemusia byť nutne pohodlnejšie, ako tie vysoké.

Horus Italy
Viac ako výška podpätku je dôležitá klenba topánky. Tá by mala poskytovať oporu po celej dĺžke chodidla. Ak ju neposkytuje, spôsobuje to následne bolesť brušiek pod prstami a podobne. Výsledkom je, že nevydržíte tancovať v topánkach až do rána.

Výška podpätku má vplyv na pohodlnosť pri tanci a záleží od druhu tanca. Rôzne tance vyžadujú rôzličné nášlapy a zároveň odlišné rozloženie váhy na chodidle. Typickým príkladom sú spoločenské tance. Pri štandardných tancoch je veľa nášlapov cez pätu a preto tanečníčky volia nižšie podpätky. Pri latinsko-amerických tancoch sú nášlapy cez špičku, a tým pádom môžu tanečníčky použiť vyššie podpätky. Zároveň váha je v prednej časti chodidla.

Horus Italy Monika
Pri ostatných tancoch to platí podobne. Napríklad na kizombe uvidíte prevažne vysoké a tenké podpätky, na kubánskej salse stredne vysoké, a na west coast swing či zouku tie najnižšie. Častokrát dámy volia vyššie a tenšie podpätky z dôvodu, že vizuálne robia krajšiu postavu.

Tvrdenie, že tenké podpätky sú menej stabilné, je len polovičná pravda. Oveľa dôležitejšie je postavenie podpätku, jeho tvar a podstava. Je absolútne neprípustné, aby sa podpätok pri chôdzi pohyboval dozadu(smerom od špičky) alebo dopredu. Keď položíte topánku na rovnú plochu a pozriete sa z boku, podpätok musí byť pod stredom päty. Keď sa pozriete zozadu a mierne topánku nakloníte a pustíte, sama sa musí velmi rýchlo vrátiť do stabilnej polohy.

Horus Italy Verona
Páni, keď požadujete od svojich partneriek vyššie podopätky, myslite na to, že aj váš štýl tanca sa musí prispôsobiť. Je prirodzené, že žena na vyšších podpätkoch robí menšie kroky. Ale to je to najmenej. Hlavne svoju partnerku nevyosujte. Neposúvajte jej ťažisko mimo stojnej nohy. Ak toto nedodržíte, nečudujte sa, že na párty vás ženy odmietnu. Je to totiž tiež častá príčina bolesti chodidiel a lýtok.

PS: môj manžel pochopil, až keď sa raz pokúsil postaviť na vysoké podpätky 🙂
Horus Italy MoniKa